Aktuality

Rehabilitačné programy a doliečenia po ochorení COVID-19

25.05.2021

Starajú sa o zdravie a pohodu ľudí, ktorým s pribúdajúcim vekom ubúdajú sily. Hovoríme s riaditeľkou centra Sylviou Cibulovou.

 

Veľa síl vašim klientom, ale aj vám určite zobralo obdobie pandémie. Aký to bol rok?

Bol to náročný rok pre klientov zariadenia aj pre nás zamestnancov. Naši klienti ťažko znášali hlavne zákaz návštev. Snažili sme sa sociálnu izoláciu klientov od ich blízkych zmierniť formou videohovorov, telefonických hovorov. Mnohým klientom je však takáto forma komunikácie cudzia a nenahradí im osobný kontakt s blízkymi. Pre personál bolo a ešte stále je obdobie pandémie veľkou psychickou, ale aj fyzickou záťažou. Aj v našom zariadení sme mali pozitívnych klientov aj zamestnancov na ochorenie COVID-19. Všetko sme spoločne zvládli, personál prejavil maximálnu mieru empatie, lojality a aj touto cestou celému kolektívu Nestor za prístup veľmi pekne ďakujem. Naši klienti boli tiež veľmi zodpovední, dôverovali nám, dodržiavali izoláciu, karanténne opatrenia a vďaka ich prístupu sme situáciu zvládli dobre.

 

Snažíte sa dnes aj ľuďom mimo zariadenia pomôcť preliečiť príznaky, ktoré u nich ochorenie COVID-19 zanechalo. Akým spôsobom?

Áno. Vzhľadom na osobnú skúsenosť s covidom vnímame rôzne zdravotné príznaky a následky po prekonaní ochorenia. Z tohto dôvodu sme rozšírili ponuku našich služieb a ponúkame tzv. pokovidové pobyty, ktorých súčasťou je aj rehabilitácia.

 

Aká je doba rehabilitácie a pre akú vekovú kategóriu je určená? Môžu prísť starší ľudia aj s rodinným príslušníkom?

Pokovidové pobyty sú určené pre každého občana z celého územia Slovenska, ktorý prekonal ochorenie COVID-19 a potrebuje si oddýchnuť, nazbierať sily a energiu. Prioritne sa zameriavame na seniorov a ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím - fyzickým aj psychickým. Vítaní sú však nielen seniori. Odporúčaná doba pobytu je minimálne tri týždne a viac, aby rehabilitačno-relaxačný pobyt priniesol klientovi želaný účinok. Súčasťou pobytu je rehabilitácia, ktorá zahŕňa aj inhalačnú terapiu a oxygenoterapiu. Pokovidový pobyt je individuálne prispôsobený každému klientovi podľa jeho zdravotného stavu v spolupráci s našimi lekármi a odborným ošetrovateľským a fyzioterapeutickým tímom. Bonusom pobytu je, že sa naše zariadenie nachádza v tichom a krásnom horskom prostredí Oravy. Je možnosť individuálne zvážiť aj pobyt klienta spolu s rodinným príslušníkom.

 

Čím dobíjate energiu vy klientom a čím si ju dobíjate vy?

Našim klientom dobíja energiu hlavne tím ergoterapeutov a sociálnych pracovníkov, ktorí sa klientom venujú v maximálne možnej miere za dodržania všetkých platných pandemických nariadení a opatrení. Organizujú klientom voľnočasové aktivity, komunikujú s nimi či už individuálne, alebo v malých skupinách. Pokiaľ to pandemická situácia dovolí, vždy hľadáme spôsob, ako v zariadení povoliť návštevy a tým umožniť klientom osobný kontakt s ich blízkymi. Všetci zamestnanci si dobíjame energiu hlavne v rodine, s deťmi, vnúčatami, pobytom v prírode. Každý z nás individuálne, podľa osobných záľub. Všetci si uvedomujeme, že psychohygiena hlavne v tomto náročnom období nie je len slovo, ale je potrebné naučiť sa oddychovať a relaxovať tak, aby sme do práce prichádzali s čistou mysľou, oddýchnutí a dokázali byť plne k dispozícii našim klientom.

 

(Článok publikovaný 24. marca 2021 v MY Oravské noviny a ECHO)

Máte záujem o viac informácií?

Napíšte nám vaše telefónne číslo
a my vám zavoláme späť

Newsletter

Nezmeškajte žiadnu noviku, prihláste sa na odber

naspäť hore